Zhrnutie portfólia 2020 – výnosy, dividendy, investície

Ako každý rok, tak aj tento rok zverejním môj prehľad za minulý rok 2020. V tomto článku sa dozviete informácie, koľko dividend som obdržal za minulý rok, ako sa darilo portfóliu a nakoniec aj prezradím, ktoré firmy aktuálne sledujem a ktoré mám v hľadáčiku pre budúce investície.

Dividendy 2020

Aj napriek znižovaniu dividend u niektorých firiem, zapríčinené COVID-19, sa mi podarilo prekonať rok 2019 len o cca 80 USD. Jedna z firiem v mojom portfóliu, ktorá znížila dividendu je Shell. Je to firma, ktorú mám od roku 2014 a v dividendách sa mi vrátilo už cez 30% z investovanej sumy. Aktuálne po znížení dividendy dostávam od Shellu iba 76€. Pred znížením, by to bolo cez 250€ čo je pekná suma a mesačne spolu v dividendách by to urobilo cez 500 €.

Budúcnosť Shellu je u mňa zatiaľ dosť otázna. Aj keď ročne investujú 1 miliardu eur do obnoviteľných zdrojov, je to na tak veľkú firmu s obrovským Cash Flow málo. V portfóliu mám firmy, ktoré ročne investujú cez 4-5 miliárd USD do obnoviteľných zdrojov a u Shellu sa nie je čím chváliť. To v krátkosti ohľadne Shellu. Poďme na dividendy:

Prehľad dividend vyplatených za December 2020:

Celkovo mi bolo v dividendách za rok 2020 vyplatené 2222,40 USD

dividendy vynosy proxenta penta skusenosti
Zdroj: Pexels

Tento graf ukazuje ročný prehľad od roku 2014 vyplatených v dividendách.

Nasledujúci graf ukazuje spočítané dividendy spolu. Od roku 2014 mi bolo vyplatených 8.068 USD v dividendách. Tu pekne vidno, aký veľký zmysel dáva investorom zahrnúť do portfólia firmy, ktoré vyplácajú dividendy. Ako vidíte, nie sú to zanedbateľné sumy, nad ktorými sa dá kývnuť rukou.

Minulý rok som predal pár firiem, pri ktorých som dosiahol zisk: 2.036 USD. Keď pripočítam k tomu dividendy, tak 4.259 USD.

A nakoniec malý graf od 2014, kde sú spočítané všetky dividendy a predané akcie od 2014. Za tých 7 rokov sa mi podarilo dosiahnuť zisk 16.311 USD.

Dividendy akcie penta skusenosti 2020
Zdroj: Pexels

Portfólio 2020

COVID-19 uštedril možnosť investorom investovať pri poklesoch. Ja som sa tiež vybral nakupovať. Celkovo som investoval 20.318 USD. Prikupoval som niektoré firmy z môjho portfólia, ale aj úplne nové firmy, ktoré dnes ešte stále držím.

Počas 2020 som aj predával. V celkovej sume necelých 15.tisíc. Polovica z firiem boli firmy, ktoré som nechcel už držať v mojom portfóliu, National grid (NGG), Campbell Soup CPB), JM Smuckers (SJM), Sprouts Market Farmers (SFM). Sú to firmy, ktoré majú biedny manažment a po rokoch držania som sa rozhodol ukončiť s nimi manželstvo:D Ani v jednom prípade z nich som nebol v mínuse, Najhorší výsledok bol u Sprouts Market, kde som bol približne 7 USD v pluse.

O posledných 2 firmách, ktoré som predal koncom roka som napísal článok:

108% a 81% počas epidémie – Šťastie alebo náhoda?

Hviezdy môjho portfólia

TARGET – ktorý som kupoval ešte v roku 2017, za cenu 60 USD. Celkovo som investoval cca 4.500 USD, má dnes hodnotu cez 14.400 USD. Vyjadrené v percentách – viac ako 220%.

Hannon Armstrong Sustainable – som kupoval ešte v roku 2019 za 29 USD za kus. Prikupoval som počas výpredajov v apríli za cca 17 USD. Dnes mám priemernú cenu 21.72. Investoval som spolu cca 1.500 USD a dnes má hodnotu viac ako 4.800 USD, čiže tiež viac ako 220%.

Aká pekná náhoda, 2 rozdielne firmy, z rôznych odvetví a rovnaký percentuálny výnos.

Firmy, ktoré aktuálne sledujem?

Podelím sa s vami o firmy, ktoré aktuálne sledujem. Informácie a všetky ďalšie veci, ktoré potrebujete ohľadne týchto firiem, si nájdite sami. Napísať články k týmto firmám, by mi zabralo veľmi veľa času.

Napíšte prípadne do komentára vaše nápady alebo námietky k týmto firmám.

ORA – Ormat Technologies

AY – Atlantica Sustainable Infrastructure

AGR – Avangrid

ATO – Atmos Energy

CWEN – Clearway Energy

ARD – Ardagh Group

PLD – Prologis

EQIX – Equinix

LIN – Linde

SHW – Sherwin Williams

RPM – RPM International

NSA – National Storage Affiliates

Prihlás sa aj ty na odber noviniek a buď informovaný ako prvý!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek