Urob peniaze neviditeľnými!

Chceš viac ušetriť? Urob peniaze neviditeľnými!

Chudobní ľudia a šetriaci ľudia sú dva rôzne typy ľudí. Chudobní ľudia pozerajú najprv na cenu, ak príde na míňanie peňazí. Šetriaci ľudia pozerajú najprv na kvalitu, ak príde na miňanie ich peňazí. Jedno majú ale spoločné:

Oba typy kontroľujú koľko peňazí utratia.

Väčšina ľudí však nie sú ani chudobní a ani šetriaci. Nie sú vôbec opatrní, pokiaľ ide o ich výdavky. Ak nezarobíte veľa penazí, tento charakterový typ vás dovedie k dlhom a chudobe.

Je tu ale jedno riešenie:

Nastavit si limit koľko môžeme mesačne minúť.

Definuj si mesačné výdavky

Tento krok vyžaduje aby sme si sledovali výdavky v priebehu pár mesiacov a zistili koľko presne míňame na veci ktoré POTREBUJEME a veci ktore CHCEME.

Veci ktoré potrebujeme sú výdavky ktoré sú potrebné pre naše prežitie. Sú to napr. bývanie, jedlo atď.

Veci ktore chceme su napr. zábava, reštaurácie, bary, dovolenka, šperky a mnoho ďaľšieho ktoré reálne nepotrebujeme. Patria sem aj také ako napr. veľký dom aby sme ohúrili susedov, veľké drahé auto, drahé svadobné prstene, hodinky, oblečenie, vždy najnovšie telefóny a televízory.

Akonáhle si definujeme svoje mesačné výdavky, vieme presne koľko mesačne potrebujeme aby sme prežili.

Spočítaj si svoje ušetrene peniaze

Odpočítame si všetky mesačné výdavky od všetkých príjmov a rozdiel sú ušetrené peniaze.

Urob svoje peniaze neviditeľnými

Otvoríme si nový učet (na šetrenie). Akonáhle na začiatku mesiaca zaplatíme všetky svoje potrebné účty na prežitie, presunieme väčšiu časť peňazí na šetriaci účet.

Bude to mať 3 psychologické efekty:

Prvý, že akonáhle presunieme voľné peniaze na tento účet, budeme mat zo seba dobrý pocit. Dobrý pocit zo seba nás urobí šťastnejšími.

Druhý efekt je, že budeme musieť obmedziť svoje výdavky na to, čo je k dispozícii na hlavnom účte. Naučíme sa tak disciplíne.

Tretím efektom je psychologický dopad na vyhadzovanie peňazi na veci čo CHCEME. Zakaždým keď presunieme peňiaze spät zo svojho sporiaceho účtu na hlavný učet, aby sme ich mohli minúť na niečo čo chceme, budeme mať z toho zlý pocit.

Ľudí priťahuju veci ktoré ich robia šťastnými a vyhýbajú sa veciam ktoré ich štastnými nerobia. Stratégia neviditeľných peňazí hrá prirodzenú úlohu v ľudskom chovaní.V priebehu času si vybudujeme tento zvyk na míňanie peňazí len na veci ktoré potrebujeme a zabránime pocitu neštastia, ktoré vychádza z míňania peňazi na veci čo by sme chceli.

Vyskušaj to na krátku dobu napr. 4 mesiace. Je to dostatočný čas na vytvorenie správnych návykov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek