Starbucks dividendy

Starbucks ako investičná príležitosť?

Starbucks uviedla pred pár rokmi, že chce v rámci svojej stratégie otvoriť až 1.000 prémiových luxusných kaviarní. Kevin Johnson, ktorý nahradil pred rokom a pol vo funkcii vrcholového manažéra Hawarda Schultza oznámil zmenu plánu. Namiesto tisícky luxusných kaviarní ich bude iba 6 až 10.

Luxusné kaviarne sú navrhnuté tak, aby apelovali na spotrebiteľov, ktorí sú ochotní si priplatiť za prémiovú kávu. Rozhodnutie prišlo, keď sa zvýšil tlak konkurencie. Dunkin Donuts premenil svoj názov na Dunkin a zdvojnásobil výrobu espresových nápojov vyššej kvality. Firma McDonalds tiež podnikla kroky aby zvýšila predaj svojich produktov, ako aj predaj daľších kávových výrobkoch v maloobchodných predajniach, takže si človek pripomenie, ako by prišiel do McDonaldu.

Zdá sa, že Starbucks začína cítiť tlak konkurencie. Podľa denníka Wall Street Journal klesol počet ľudí navštevujúcich Starbucks za posledné 2 štvrťroky. Z toho dôvodu Kevin Johnson oznámil, že chce zaujať konzervatívnejší prístup k rastu a ubezpečiť sa, že luxusné prémiové kaviarne dokážu priniesť návratnosť investícií predtým, než sa pustia do ďaľších prevádzok.

Spoločnosť sa nachádza v zaujímavej pozícii. Zatiaľ čo Johnson pracuje na udržaní vedúcej pozície, konkurencia naberá na sile. Po celom svete, v mestách ako je Bombaj, Sao Paolo, Soul, Paríž, Kuala Lumpur a ďaľšie – stále viac a viac kaviarní začína vyzerať ako tie, ktoré by sme mohli nájsť v New Yorku v štýle Edison žiaroviek, recyklovaného dreva, rastlín v črepníkoch a odkrytých tehál.

Otvorili najväčšiu prémiovú kaviareň na svete.

Starbucks otvorila v roku 2017 najväčšiu prémiovú kaviareň na svete s rozlohou 2.700 metrov štvorcových v Šanghaji. V Šanghaji sa nachádza viac ako 600 kaviarní siete Starbucks. Túto najväčšiu kaviareň otvorili na najfrekventovanejšej pešej zóne. Má 2 podlažia a zhora pripomína kávové zrno a takýto tvar majú aj drevené vstupné dvere.

V Starbucks Reserve Roastery nájdete tri bary, ten najdlhší z nich meria takmer 27 metrov. Kávu v nich pripravujú zo zŕn z čínskej provincie Yunnan, ktoré sú uskladnené v 40-tonových medených nádobách.

Nevyhnutnosťou je v čínskej kaviarni samozrejme aj čaj, pretože čaj sa v krajine tradične uprednostňuje viac ako káva. Zmeny v správaní populácie sa časom postupne menia a ázijské krajiny pomaly začínajú piť viacej kávy, možno aj práve z dôvodu rastu strednej triedy v krajine.

Na rozdiel od iných pobočiek, v najväčšej kaviarni Starbucks si môžete dať aj víno a pivo, dokonca ponúkajú špeciálne čapované druhy z kenskej, kolumbijskej či guatemalskej kávy. Samostatnou kapitolou je jedlo, len pekáreň pod vedením talianskeho majstra zamestnáva 30 ľudí. V dvoch obrovských čiernych kovových peciach pripravujú vyše 80 druhov čerstvo napečených pochúťok, od sendvičov s parmskou šunkou a talianskou mozzarellou, zapekaných chlebíkov s olivami, rajčinami a čerstvými bylinkami alebo talianskej foccaccie až po množstvo hriešnych dezertov, ktoré celú kaviareň prevoňajú lahodnou vôňou. Kapacita Starbucks Reserve Roastery je 1000 až 1200 hostí, k dispozícii je 500 ručne vyrobených stoličiek.

Starbucks ako investičná príležitosť?

Pozrime sa v krátkosti na Starbucks ak by sme chceli investovať do tejto firmy za učelom dostávať dividendy. Ako investor potrebujem vedieť, či je dividenda udržateľná a či môže v budúcnosti rásť.

Ako som písal v mojom predchádzajúcom článku Najlepšia finančná databáza zistíme všetky potrebné údaje. Veľa ľudí počíta udržateľnosť dividendy nesprávne tzv. výplatný pomer. Počítajú dividendu na akciu v pomere ku zisku na akciu. Ak akcia má dividendu 1 euro a zisk na akciu 3 eurá, výplatný pomer je 33,3%. Tento výpočet není správny z toho dôvodu, ak firma má neočakávané naklady alebo používa tzv. kreatívne účtovníctvo, môže vyzerať výplatný pomer aj 150%.

Ak chceme naozaj vedieť, či je dividenda udržateľná, musíme sa pozrieť na Cash Flow firmy a Balance Sheet. Tu nás bude zaujímať niekoľko vecí:

  1. Koľko firma platí dividendy v pomere operačnému Cash Flow (Net Cash provided by operations)
  2. Aký ma firma dlh a koľko má splatné účty (accounts payable) – O tomto si povieme nabudúce.

Pozrime sa teraz na bod č. 1. Pomer dividend ku Cash Flow by operations.

Z obrázka vidíme v prvom riadku operačný Cash Flow a v 3 riadku zdola vidíme koľko firma platí dividendy. V roku 2014 firma mala Cash flow 608 mil. a vyplatila na divendách 783 mil. To znamená že firma vyplatila viac na dividendách ako dostala z operacií. Tým pádom rozdiel musela vykriť z úspor z minulých rokov, zobrať dlh alebo vydať nové akcie. V 8 riadku zdola vidíme, že firma si vzala dlh 749 mil. a riadok podtým je iba čiara, to znamená, že žiadny dlh v tom roku nesplatila. V 6 riadku zdola vidíme, že firma získala 140 mil. z vydania nových akcií a ďaľší riadok podtým, že použila 759 mil. na skupovanie svojich akcií.

Pozrime sa na rok 2017, kde operačný Cash Flow bol 4.174 mil, dividendy vyplatené 1.450 mil. Tu vidíme, že divideny sú ľahko pokryté z Cash Flow a ešte ostalo veľa peňazí na ďaľšie fungovanie firmy. Firma v tom roku skúpila svoje akcie v hodnote 2.043 mil.

Z Cash Flow môžeme tiež vidieť, že firma každý rok zvyšuje dividendu. Ak chceme vidieť aká bola dividenda za posledných 10 rokov, musíme ísť do záložky Key Ratios ako som písal v predchádzajúcom článku Najlepšia finančná databáza.

Tu vidno, že v roku 2009 nebola vyplatená žiadna dividenda. Možno preto že firma začala platiť prvú dividendu len pred 10 rokmi, pretože na domovskej stránke Starbucks sú tiež záznamy len od roku 2010.

Ako vidíme z článku, čítať účtovné záznamy firiem nie je až tak zložité. Musíme sa o to trochu viac zaujímať a dohľadať informácie na internete a vačšinou sú zadarmo.

Ešte by som sa chcel vrátiť na konci môjho článku k dlhu firmy. Určite by sme sa mali aj pozrieť v záložke Balance Sheet, aký veľký má firma dlh a na domovskej stránke dohľadať kedy je dlh splatný. Môže sa stať, že firma má časť dlhu splatnú napr. budúci rok a môže presahovať Operačný Cash Flow. Vtedy firmy väčšinou zoberú nový dlh na pokrytie toho starého, vydajú nové akcie, alebo v tom najhoršom prípade znížia dividendu možno dočasne. Všetko záleží na tom, aký veľký má firma dlh a ako s ním pracuje.

Tento článkok nie odporúčanie na nákup akcií Starbucks. Podstatou môjho článku je vzdelávanie. Ak chceme investovať do akcií Starbucks, musíme posúdiť aj mnoho iných ďaľších parametrov – či je táto firma vhodná na investovanie a taktiež aj od očakávaní investora a posúdenie rizika ktoré je investor ochotný podstúpiť.

Zdroj: Starbucksreserve, Dromedar, Qz, Morningstar, Starbucks Investor Relations

2 thoughts on “Starbucks ako investičná príležitosť?

  1. Při rozhodování, zda akcii Starbucks koupit, je nutné sledovat ocenění akcie s PB 70, PS 3.6, PE 20, výnos dividendy 2.0%. Firma to poslední rok silně přehnala s tou expanzí a vypůjčila si tolik peněz, že cizí kapitál je 23x vyšší než vlastní kapitál. A tak vzniklo vysoké PB 70 a ROE 136. Zaměstnanci kaváren Starbucks střídavě vydávají kávu a čistí záchody a aby moc nenadávali na práci, není jim dovoleno pracovat ani 40 hodin týdně. Mzdy jsou tak nízké, že to nestačí na nájemné a jídlo a tak potřebují pracovníci ze Starbucks podporu od státu, i když pracují. Jestli se nepletu, podvádí se s daněmi přes daňový ráj. Takovou akcii bych nekoupil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek