Sila peňazí, alebo krát 10

Väčšina z nás keď skončíme školu, začíname život s pár drobákmi v peňaženke. Prvých 30, 50, alebo 100 tisíc sa nám zdá ako ťažko dosiahnuteľná méta. Prečo je táto méta tak ťažká na dosiahnutie?

Ak chceme mať svojich prvých 100 tisíc, a máme v peňaženke iba 1 euro, tak musíme toto jedno euro zhodnotiť niekoľko tisícimi % aby sme dostali svojich prvých 100 tisíc eur.

Keď už sme dosiahli svojich prvých 100tisic, tak nám stačí túto sumu zhodnotiť už iba 100% aby sme dosiahli ďaľších 100 tisíc. Čiže budeme mať spolu 200 tisíc.

Čím ďalej je dosiahnutie ďaľších 100 tisíc omnoho jednoduchšie:

Svojich nadobudnutých 200 tisíc stačí zhodnotiť 50%, čiže o polovicu a mame daľších 100tisíc, čiže spolu 300 tisíc.

Sumu 900 tisíc stačí zhodnotiť už iba 11,1%, aby sme dostali ďaľších 100 tisíc, čiže spolu 1 milión.

Čím viac peňazí máme, tým jednoduchšie je zarobiť ďaľšie. Bohatí ľudia to vedia, chudobní si to neuvedomujú. S malým kapitálom je ťažké diverzifikovať, pretože pri malom kapitále sú vstupné poplatky vždy vysoké. Platí to aj v akciách a aj v realitách.

Pre ľudí s malým kapitálom pár tisíc je ťažké alebo priam nemožné investovať do realít. Priama kúpa nehnuteľnosti je finančne náročná a ak chceme investovať cez niektorý fond do realít, vstupný poplatok je pri malej sume vysoký. Pri investícii napr. 500 eur do ETF alebo REIT zameraného do realít a poplatku 5 eur brokerovi ako je napr. LYNX, nám robí pri tejto malej sume 1%. Preto je omnoho ľahšie investovať bohatším ľuďom, ktorí investujú väčšie jednorázové sumy, kde vstupný poplatok nie je skoro vôbec cítiť.

Ďalej by som chcel podotknúť, že pre chudobných ľudí je ťažké znášať kolísavosť ceny aktív, ktoré vlastnia. Na zmenu ceny smerom nadol sa pozerajú ako na peniaze ktoré stratili, namiesto toho aby ju vnímali ako možnosť výhodnejšej kúpy. Ľudia s dostatočným množstvom peňazí omnohol ľahšie zvládajú zmenu cien a pri vačších prepadoch ceny prikupujú svoje aktíva alebo rozširujú svoje portfólio.

Ľudia, čo majú nedostatok peňazí, sa príliš zaťažujú infláciou. Nechcem tým povedať, že bohatých inflácia nezaujíma, oni sa pozerajú na infláciu z iného pohľadu. Chudobným ľuďom záleží na tom, že ich ušetrené peniaze, ktoré šetrili veľa rokov a držia ich na účte, rozožiera inflácia. Bohatí, ktorí majú na účtoch omnoho väčšie sumy peňazí vedia, že straty, ktoré spôsobí inflácia je iba dočasná, pretože vyčkávajú na vhodnú príležitosť, ktorá im prinesie omnoho väčšie a dlhodobé zisky, ktoré prekonajú infláciu.

Ako sa hovorí: Hotovosť je kráľ.

Ako ale dosiahnúť aby sme boli bohatí?

Práve 2 jednoduchými spôsobmi: Šetrením a investovaním.

Tým, že budeme obmedzovať svoje životné náklady, ostanú nám zvyšné peniaze, ktoré následne investujeme. Nechcem tým povedať, aby sme nežili a sedeli iba doma. Chcem tým povedať, že treba okresať všetky poplatky, a platby ktoré platíme na minimum. Kupovať veci za hotovosť, nekupovať každého pol roka nový telefón, nemíňať na nepotrebné veci a pokiaľ nie je potreba mať viac áut v rodine, uskromniť sa iba s jedným. Auto je najvačší žrút peňazí. Ak si spočítame tieto drobné sumy a vynásobíme to krát 10 (akože 10 rokov) uvidíme, že to bude zaujímavá suma.

Ja mám zaužívané všetky náklady a príjmy násobiť 10-timi. Ak ma stojí paušál 15 eur mesačne, za 10 rokov to je 1.800 eur! Dobré, že?

Minulý mesiac sme zmenili poisťovňu, v ktorej sme mali havarijné poistenie na auto. Ročne sme platili 1.600 euro a v novej poisťovni platíme necelých 600eur. Vynásobením krát 10 sme ušetrili 10 tisíc eur na poistení za dobu 10 rokov (pokiaľ budeme mať to isté auto ešte za 10 rokov a pokiaľ samozrejme budeme chcieť havarijnú poistku).

A teraz sa pozrime ako to vyzerá, ak svoje peniaze investujeme a budeme dostávať extra príjem. Ja dostávam ročne cca 2.000 eur z dividend. Keď to vynásobím krát 10, tak to robí 20.000 eur z dividend za dobu 10 rokov. Ak človek dostane z dividend napr. 6.000 eur ročne, za 10 rokov je to 60.000!

Preto si je dôležité uvedomiť silu drobných peňazí, okresať svoje výdavky na minimum a svoje príjmy na maximum.

Veľa budúcich milionárov chodí dnes medzi nami po ulici. Ja osobne poznám jedného, dnes už milionára a jeho život v mladom veku vyzeral, že je chudobný a prežíva len tak-tak. Práve za týmto ich chudáckym životom v mladom veku a investovaním, bolo schované budúce bohatstvo. Dnes môžeme vidieť mladých ľudí, ktorí jazdia na drahých autách a celý ich plat ide na život v luxuse. Ľudia sa radi ukazujú a žijú život bohatých, časom ale prídu na to, že bohatstvo sa buduje veľa rokov. Tí, ktorí to vedia, najprv žijú chudobný život aby môhli v budúcnosti žiť ten bohatý.

1 thought on “Sila peňazí, alebo krát 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek