Riaďme svoje financie ako firma

Každá firma má nejaký svoj stály príjem a svoje zarobené peniaze musí aj rozumne využívať, aby prežila v budúcnosti. Firma musí správne narábať s dlhom a taktiež investovať  časť peňazí do ďaľšieho rozvoja.  To isté platí aj o vlastných financiách. Drtivá väčšina domácností ale tak nerobí.

Rád premýšľam nad svojimi financiami ako keby som riadil svoju firmu. Sledujem svoj Cash Flow a udržujem svoje výdavky na minimum. Peniaze, ktoré ostanú na konci mesiaca, buď investujem, alebo odložím na budúce investície. Čím väčší máme pozitívny Cash Flow, tým viac možností máme, ako tieto prostriedky využijeme.

Mať pozitívny Cash Flow je polovica úspechu! Druhá polovica úspechu je, aby sme zarobené prostriedky vhodne využili. Nepíšem v mojich článkoch o dlhu a úveroch, lebo žiadne zatiaľ nemám, a dúfam, že ani mať nebudem. Nerád platím poplatky a úroky. Ja rád úroky dostávam, a poplatkom sa vyhýbam.

V minulom článku som písal o sile peňazí, alebo krát 10 a toto pravidlo využívam keď investujem a keď sa zaväzujem za niečo, čo budem platiť dlhodobo, napr. auto, telefón, byt atď. Pomáha mi to získať lepší prehľad čo sa týka dlhodobého Cash Flow a čo približne očakávať v budúcnosti.

Každý človek by sa mal naučiť riadiť svoj Cash Flow, aby získal prehľad nad svojimi financiami. Pomôže nám to vyhnúť sa problémom v budúcnosti a v nečakaných situáciách.

Na konci každého mesiaca si robím vyúčtovanie, aby som zistil koľko som zarobil, koľko som v skutočnosti minul a z toho zistím, aký bol rozdiel. Samozrejme tu platí, čím väčší prebytok (miera úspor), tým lepšie.

Cash Flow = Všetky príjmy – Všetky výdaje

Do tohoto vyúčtovania ale nezapočítavam, koľko peňazí som daný mesiac investoval. Investované peniaze, nie sú utratené peniaze, ale uložené na “neskoršie použitie”. Investované peniaze započítam do mesačného vyúčtovania až vtedy, keď z investície vystúpim (predám akcie) a až vtedy započítam stratu alebo zisk z investície do mesačného vyúčtovania. Ak by som investované peniaze, ktoré som v minulosti ušetril započítal do mesačného vyúčtovania, vychádzala by mi vždy záporná miera úspor a celý cash flow by bol skreslený.

Aby sme mohli investovať čo najviac prostriedkov, musíme túto sumu najprv naakumulovať  a to vychádza práve z miery úspor a reinvestícií dividend

Ako vypočítam mieru úspor?

Najľahšie je ukázať ako vypočítam mieru úspor na jednoduchom príklade:

Cash Flow = Všetky príjmy – Všetky výdaje

Cash Flow = 850€ – 400€ = 450€

Rozdiel +450€ vždy vydelím všetkými príjmami a následne vynásobím 100 (aby som dostal do % formy).

Miera úspor= 450€ / 850€ = 0,529 x 100 = 52,9%

Miera úspor je 52,9%.

Viem že sa ľahko píše, aby mal človek pozitívny Cash Flow. Musíte ale uznať, že skoro všetci začíname rovnako keď skončíme školu a máme iba minimálne výdavky. Výdavky si riadime my sami a väčšinu z nich môžeme ovplyvňovať. Niekto sa hňeď zo začiatku zadĺži, niekto býva u rodičov a niektorí si prenajímajú svoje bývanie. Každá z týchto možností môže byť správny krok, no všetko záleží od okolností a každé rozhodnutie treba posudzovať individuálne.

V každom prípade by sme mali vedieť aké výdavky máme mesačne na: Bývanie, Jedlo, Telefón/internet, Energie, Auto, Pevné platby (úvery) a Ostatné (všetko variabilné).  Úplne bude stačiť týchto 7 kategórií, lebo ak si budete robiť viac kategórií aby ste videli všetko podrobne, stratíte chuť robiť svoj Cash Flow už po pár mesiacoch. Snažte sa robiť veci čo najjednoduchšie. Nič zložité v tom nehľadajte.

Ak chceš vedieť viac o Cash flow a miere úspor, prečítaj si môj starší článok: Miera úspor je dôležitejšia než si myslíme.

Ako vnímam banku, u ktorej mám účet?

Banka musí v prvom rade pracovať pre nás, nie my pre banku. Samotný názov banka vplýva na človeka ako nejaká inštitúcia a ľudia majú z bánk strach. Banka jej obyčajná firma, ktorá poskytuje služby, a ak nie sme v niektorej banke (firme) spokojní, ideme ku inej firme (banke). Je to úplne prirodzené a také isté ako keď meníme telefónneho operátora.

To isté platí aj o brokeroch. Ja mám účet v Patria, kde som veľmi spokojný, no nevyhovujú mi poplatky a taktiež ochrana investícií je iba do 20tis eur. Tento rok som otvoril účet u LYNX, ktorá má ochranu myslím do 500tisíc, z toho 250tis hotovosť. LYNX je prostredník ku Interactive brokers v USA/GB. Tento článok nie je reklama, píšem to, aby som vám ukázal, ako robím a premýšľam nad konkrétnymi vecami ja a uľahčil vám niektoré rozhodovania.

Veľa každodenných vecí robíme podvedome bez toho, aby sme si ich uvedomovali. Keď si ale tieto veci uvedomíme a vieme o nich, začneme o nich premýšľať a po nejakom čase nájdeme odpovede ktoré sme hľadali.

Ako vnímam analýzy od ľudí ktorých nepoznám?

Veľa ľudí píše analýzy. Keď si prečítam analýzu firmy, tak ma to vie dosť ovplyvniť v investičnom rozhodovaní, preto čítam analýzy iba zriedkavo. Keďže týchto ľudí nepoznám, neinvestujem ani podľa ich rád, lebo neviem akú majú úspešnosť v investovaní. Namiesto toho si prečítam Annual report firmy a zistím priamo od zdroja, čo presne firma robí, aký má cash flow, súvahu, príjmy atď. Najradšej mám sekciu Risks, kde každá firma musí spísať aké su hrozby a riziko plynúce z ich podnikania. Väčšinou sa to píše až skoro na konci každého rapportu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek