Procter&Gamble P&G

Procter and Gamble – 182 rokov stará firma, ktorú spojili 2 sestry

P&G alebo Procter&Gamble – Firma ktorú pozná každý z nás. Každý deň používame minimálne 1 produkt od tejto dnes už 182 rokov starej firmy.

Poďme sa spolu pozrieť, ako táto úspešná firma vznikla a kto pomohol spojiť tieto dve mená dokopy.

William z Anglicka a James z Írska

William Gamble

William Procter (1801-1884) pochádzal z Anglického mesta Herefordshire. William začal podnikať v Londýne koncom roka 1820 s odevami. Jeho známy kamarát William Hooper nalákal vtedy 26 ročného Williama v roku 1927, aby emigroval do USA.

V roku 1930 sa Williamovi s jeho manželkou Marthou Peak Procter podarilo emigrovať do Ameriky a začal vyrábať sviečky v New York City. Neskôr sa so svojou prvou manželkou presťahovali ďalej na západ do mesta Cinncinati, kde v roku 1832 zomrela. William plánoval, že ostane v tomto meste iba krátku dobu, no nakoniec sa tam rozhodol ostať.

James Gamble

James Gamble (1803 – 1891) pochádzal z malej dedinky neďaleko Enniskillen v Írsku. Emigroval do Ameriky so svojimi rodičmi v roku 1819. Plánovali, že pôjdu do Illionois, ale museli sa zastaviť v Cincinnati, lebo James ostal chorý.

Kým boli v meste a James sa zotavoval z choroby, jeho otec založil škôlku a James začal študovať výrobu mydla v Kenyon College, ktorú dokončil v roku 1824. O štyri roky neskôr sa rozhodol vyrábať svoje vlastné mydlo.

Príbeh Jamesa Gamble mi pripomína príbeh Georga Schichta z Liberca – ktorý tiež začal vyrábať mydlo v Čechách a pomohol založiť firmu Unilever. O tomto sa môžete dočítať v mojom článku – Česká rodina, ktorá pomohla založiť Unilever.

Vráťme sa ale k firme Procter&Gamble.

Sestry, ktoré spojili Williama a Jamesa

Celé sa to začalo v meste Cincinnati v štáte Ohio. Títo dvaja muži by sa nikdy nestretli, nebyť sestier Olivie a Elisabeth Norris, ktorých otec presvedčil svojich “nových synov“, aby sa stali obchodnými partnermi, pretože odoberali rovnaké suroviny od svojich dodávateľov a tak znížili svoje náklady.

V roku 1837 vznikol spoločný podnik s názvom Procter and Gamble. Ich spoločné aktíva boli vo výške 7,192,24 USD.

Procter&Gamble Cincinnati

Amerika sa v tých rokoch nachádzala v recesii a situácia v meste Cincinnati nebola najlepšia. Množstvo bánk v celej Amerike krachovali a šírili sa obavy, že Spojené štáty zbankrotujú. Ich nová firma ale dokázala prežiť vďaka tomu, že sa v meste nachádzali mäsiarne, odkiaľ odkupovali tuk a olej na výrobu sviečok a mydla.

V meste mali v tom čase ďaľších 14 konkurentov, ktorí vyrábali sviečky a mydlo. William a James sa ale zamerali na svoju konkurenciu ako aj dlhodobé ciele a nie na hospodársku krízu, ktorá vtedy všade panovala. V roku 1859, čo je 22 rokov po uzatvorení ich partnerstva dosiahli tržby 1 milión dolárov.

V tých rokoch aj napriek povestiam o hroziacej občianskej vojne v USA, postavili nový závod na udržanie svojho rastúceho obchodu. V roku 1862 počas občianskej vojny získali niekoľko zmlúv na dodávky mydla a sviečok pre armádu Únie. Tieto objednávky udržovali továreň v rušnom pracovnom vyťažení cez deň ako aj v noci a budujú si reputáciu spoločnosti, kde sa vojaci vracajú domov so svojími výrobkami P&G.

James Gamble v roku 1879 vyvinul lacné biele mydlo, ktoré sa rovná iným vysoko kvalitným, dovážaným čiastiacim prostriedkom. Inšpirácia pre meno mydla – Ivory, ktorú dostal jeho syn Harley v kostole keď čítal bibliu, v preklade znamená slonová kosť.

Procter&Gamble Central Avenue 2

V roku 1882 presviedča syn Harley Procter svojich partnerov vo firme aby prvýkrát vyčlenili 11.000 dolárov na reklamu mydla Ivory po celých Spojených štátoch, a nakoniec aj bolo propagované v týždeníku Independent. V roku 1886 sa začína výroba mydla Ivory vo fabrike Ivorydale, ktorá nahrádza prvú fabriku na Central Avenue, ktorá bola ťažko poškodená ohňom v roku 1884. Nová fabrika zahŕňa najnovšie technológie ako aj príjemné pracovné prostredie pre zamestnancov.

Na tomto obrázku môžete vidieť, že po starej fabrike v dnes už nie je skoro nič. Červená budova a čierna budova spolu s elektrickým stĺpom stoja stále na svojom mieste.

Procter&Gamble Central Avenue 2

Procter&Gamble otvorila ako prvá firma v USA svoje vlastné výskumné laboratórium, vďaka čomu sa im podarilo vyrobiť nové druhy mydiel. Firme sa veľmi dobre darilo a už 4 roky po spustení fabriky Ivorydale ponúkali viac ako 30 druhov mydiel. Dopyt po mydlách prudko rástol a predaj mydiel podporovala plnofarebná tlačená reklama v časopisoch po celých štátoch. Na uspokojenie dopytu postupne otvorili fabriky mimo Cincinnati v Kansas City a následne v Kanadskom Ontáriu. Po nich nasledovali mnoho ďaľších po celých Spojených štátoch.

O 36 rokov neskôr v roku 1926 rastie dopyt po parfumovaných mydlách a firma predstavuje svoje prvé voňavé mydlo menom Camay.

V roku 1937 firma oslavovala 100 ročné výročie od založenia a v tomto roku dosiahla tržby až 230 miliónov dolárov. Dnes táto firma vyrába a predáva približne 100 rôznych druhov produktov, od pracích práškov až po hygienické potreby

Procter&Gamble Products

Podarilo sa mi nájsť polročný zápis zo stretnutia zamestnancov z roku 1890 vo fabrike Ivorydale adresované Jamesovi Gamblemu. Firma bola známa tým, že ako prvá firma v USA vytvorila program na prerozdelovanie zisku zamestnancom.

Zápis môžete nájsť tu

Ivory Soap

Zdroj: PG

2 thoughts on “Procter and Gamble – 182 rokov stará firma, ktorú spojili 2 sestry

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek