Penta dlhopisy s kupónom 5,05% – aký je reálny výnos?

Nie je to tak dávno, čo ma zaujali dlhopisy od žralokov z Penty. Povedal som si, veď vyskúšam, uvidím, aspoň budem mať nové skúsenosti.

Dlhopisy sú hneď po terminovaných vkladoch, druhý najoblúbenejší sporiaci / (pre niektorých investičný produkt) slovákov. Keďže nemám žiadne skúsenosti s nákupom dlhopisov na burze, chcel som osloviť priamo emitenta a získať najnovšie dlhopisy v nominálnej hodnote dlhopisu 100%.

Pozrime sa ako to dopadlo

Zaujali ma dlhopisy od Penty s kupónom 5,05%. Snažil som sa nájsť čo najviac informácii, kde presne Penta peniaze z dlhopisu použije. Nedopátral som sa nikde, dokonca ani pani z Privatbanky, ktorá je sprostredkovateľom týchto dlhopisov nevedela a vyhýbavo zmenila tému.

Viac informácií ohľadne ďaľších dlhopisov od Penty som našiel priamo na stránke Privatbanky.

Zaujali ma najmä dlhopisy s minimálnou sumou od 100.000 Eur, kde má investor možnosť kúpiť dlhopisy, ktoré sú kryté majetkom firmy. Tu je možnosť investovať do Lekárni Dr. Max, projektu Sky Park offices alebo Masaryk Station.

Pre ostatných drobných investorov ostáva možnosť investovať od sumy 3.000 Eur, ktorí dostanú nekryté dlhopisy. Tu už dlhopisy nemajú konkrétny investičný projekt, ale zmiešaný s názvami ako Penta Public XVII/2019, alebo Public XIV/2019. Prostriedky z predaja dlhopisov Penta používa na bežný chod firmy, a ďaľšie drobné investície, resp. refinancovanie drahšieho iného dlhu.

Po dlhom pátraní po výročných správach za rok 2018 som sa uspokojil s výročnou správou z roku 2017, kde ma zaujímalo zadĺženie firmy, s ktorým som bol nakoniec spokojný, veriac že dlh bude približne rovnaký aj v roku 2018 a 19.

Penta dlhopisy 5,05% investovanie zraloci
Zdroj: Pexels

Aký je reálny výnos z kupónu 5,05% ?

Rozhodol som sa investovať do Penta Public XIV/2019 s kupónom 5,05% a 7 ročnou splatnosťou v roku 2026. Nákup 3ks dlhopisov, každý v nominálnej hodnote 1.000 Eur trval spolu asi 2 hodiny. Bolo to moje najdlhšie sedenie v banke.

Pani bola neprofesionálna a vyhýbavo odpovedala na moje otázky. Po necelej pol hodine snahy som to vzdal a nechal som ju vypísať všetky papiere. Väčšinu otázok som si už našiel na internete alebo som dostal od iného kolegu z inej pobočky, kde ma odmietli vybaviť, lebo mali príliš veľa roboty, aj keď žiadnych klientov v tom čase nemali…

Poďme na poplatky:

  • 0,5 %, min. 30 Eur za nákup
  • 0,10 % p.a. + DPH správa CP (spolu 0,12% p.a.)

Prvý rok je kupón (úrok) vyplácaný 4x ročne, a ďaľšie roky 2x ročne.

Pri investícii 3.000 Eur vyzerá čistý výnos po odrátaní poplatkov za nákup a správu nasledovne:

  • prvý rok: 89,12 EUR tzn: 2,97% p.a.
  • ostatných 6 rokov: 119,12 Eur, tzn: 3,97% p.a.

Priemerný ročný výnos je 3,827%

Ako vidíme, nie je to veľa, ak sa zamyslíme, že investícia je na dobu 7 rokov. Penta tieto lacne požičané peniaze doslova pretaví na omnoho väčšie zisky.

Celkový príjem z investície bude po splatení dlhopisu 803,81 Eur (26,79%).

Veľa ľudí na Pentu nadáva, ale aj tak ľudia húfne investujú do ich dlhopisov. Je to možno kvôli nedostatku ponuky dlhopisov, alebo nízkych úrokových sadzieb? Ja rád podporím ich podnikanie, ak budem aj ja mať z toho nejaký malý zisk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek