Miera úspor je dôležitejšia než si myslíme.

Keď som začal pred pár rokmi cestu k finančnej nezávislosti, jedna z prvých vecí ktorú som musel urobiť, bolo zistiť, koľko som zarábal a koľko som míňal.

V podstate som si vytvoril rozpočet.

Ak chceme prejsť z bodu A do bodu B, musíte si spraviť najprv plán. Poznať rozpočet je dôležité. Nemôžete ísť niekde bez toho, aby ste vedeli kde ste a kam idete.

Rozpočet je rozhodujúci pre dosiahnutie finančnej nezávislosti, keďže miera úspor určuje ako rýchlo môžete prestať pracovať a žiť zo svojich pasívnych príjmov.

Čím väčšia miera úspor, tým lepšie!

Keď bol rozpočet hotový, začal som každý mesiac dôkladne sledovať všetky moje výdavky (stále ich sledujem) . Bol som prekvapený, že miera úspor bola biednych cca 20%. Utekalo mi veľa drobných peňazí pomedzi prsty, celý sučet týchto výdavkov bol až 80% z platu.

Ide o situáciu, v ktorej sa ocitla väčšina z nás a odhalíme ju až keď si vytvorime rozpočet. Zdá sa mi že väčšina ľudí nie je velmi dobrá v správe peňazí.

Ale ak získate odvahu urobiť si rozpočet a potom podniknete kroky potrebné na zlepšenie vzťahu s peniazmi, môžu nastať úžasné zmeny vo vašom živote. Keď som začal tvoriť rozpočet, nedával som veľkú pozornosť drobným poplatkom a výdajom aj keď som si bol vedomý koľko peňazí  mesačne išlo na tieto drobné výdaje.

Je jednoduché každý mesiac urobiť ľahkú matematiku a nezaberie to veľa času. Mojím cieľom bolo dosiahnuť mieru úspor 50% z príjmu. Dosiahol som to jednoduchým znižovaním mesačných výdajov. Takže každé euro ktoré som niekde platil, mi bránilo dosiahnuť tento stanovený cieľ.

Ak som zarobil 1.000 eur a minul 750eur, musel som znížiť výdaje aspoň o 250 eur aby som sa dostal na mieru úspor 50%. To bol počiatočný postoj k výdavkom. Snažil som sa a stále sa snažím dosiahnuť maximálnu mieru úspor.

Dnes sa na výdavky pozerám ale z iného pohľadu. Napr. Koľko by som potreboval investovať, aby som pokryl mesačný výdavok 250 eur? Pri dnešnom dividendovom výnose 4% by som potreboval investovať  75.000 eur. (tzn. na každé 1 euro čo utratím, potrebujem 300 eur investovať pri 4% výnose).

Ak naozaj chceš žiť zo svojich investícií, každý výdaj musí byť zaplatený pasívnym príjmom z tvojho portfólia.

Samozrejme môžeš dosiahnuť aj väčší dividendový výnos ako 4%, ale pri dnešných cenách akcií a pomeru výnosu sa ťažko hľadajú tie správne a kvalitné firmy, aby sme aj uchovali alebo zvýšili hodnotu portfólia .

Keď som poznal rozpočet, uvedomil som si potrebu investovať obrovské množstvo peňazí s cieľom vytvoriť pasívny príjem potrebný na pokrytie výdavkov.

Aby sme mohli investovať čo najviac prostriedkov, musíme túto sumu najprv naakumulovať  a to vychádza práve z miery úspor a reinvestícií dividend.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek