Konkurencia – Správny spôsob myslenia

Určite ste už počuli o Michaelovi Porterovi z Harvardskej Univerzity. Je to jeden z mojich obľúbených autorov.

Chcel by som sa s vami podeliť v tomto článku o tom, čo je podľa Michaela Portera Konkurencia.

V bežnom živote uvažujeme o konkurencii ako o istej forme boja, o získanie prevahy s nulovým súčtom (kde jeden druhému berie), kde môžu zvíťaziť iba výrazne dominantní aktéri. Podľa Michaela je to úplne chybný spôsob myslenia.

Kľúčom ku konkurenčnému úspechu spočíva v schopnosti firmy tvoriť hodnotu. Porterov recept je:

Usilujte o to byť jedineční, nie najlepší.

Podstatou konkurenice je vytváranie hodnoty a nie premáhanie súperov.

Čo je stratégia?

Stratégia je spôsob podniknúť tie správne kroky na dosiahnutie cieľa..

Veľa firiem sa snaží presadzovať stratégiu, že budú vo všetkom čo robia najlepší, alebo najväčší. Stratégia pre nového šéfa veľkej a poprednej firmy bude “rast”. Riaditeľ energetickej firmy zvolí stratégiu “robiť dôležité akvizície”. Predstaviteľ softwarovej firmy bude mať pravdepodobne “Našou stratégiu sú naši ľudia”.

Žiadna z vyššie uvedených stratégií nehovorí nič o tom, čo dotyčnej firme umožňuje dosahovať lepšiu výkonnosť než konkurencia.

Stratégia je o tvorbe hodnoty pre zákazníka.

Akú hodnotu firma vytvára? Akým spôsobom si budeme určitú časť tejto hodnoty prisvojovať?

Stratégia objasňuje, ako firma vystavená konkurencii bude dosahovať mimoriadnej úrovňe výkonnosti?

Väčšine manažérom robí konkurencia starosti. Stále majú nepríjemný pocit, že im dýcha za krk. Je im jasné, že pokiaľ majú prežiť, musia sa ňou zaoberať. A pokiaľ majú prosperovať, musia nájsť svoju “konkurenčnú výhodu”. Jednou z príčin, prečo sa toľkým firmám nedarí zformulovať dobrú stratégiu je skutočnosť, že ľudia, ktorí riadia tieto firmy, v podstate nechápu, čo je konkurencia a ako pôsobí.

Keby neexistovala konkurencia, nebola by ani stratégia, neexistoval by dôvod hľadať spôsob, ako “zvíťaziť”.

To ako uvažujeme o konkurencii, vymedzí škálu rozhodnutí, ktoré príjmeme vo veci ako sa budeme rozhodovať. Jednoducho povedané: spôsob našeho uvažovania o konkurencii ovplyvní našu schopnosť sa rozhodovať.

Väčšina manažérov je presvedčená, že konkurencia je súperenie o to byť najlepší. Vojna môže mať iba jedného víťaza. K víťazstvu je treba nepriateľa vážne poškodiť alebo zničiť. V podnikaní môžeme zvíťaziť bez toho, aby sme súpera museli odprevadiť zo sveta. Napr. firma Walmart je víťazom v sektore diskontného maloobchodu, ale stejne je to aj Target. Každá z nich ponúka odlišnú a jedinečnú kombinaciu tovaru, zameraného na uspokojovanie potreb odlišných zákazníkov. Walmart ponúka “každodenné nízke ceny” a Target priťahuje zákazníkov, ktorí chcú “nízke ceny a požadujú určitú eleganciu”.

V podnikaní sa môže dariť mnoho víťazom. Konkurenčné jednanie sa sústredí skôr na uspokojovanie potrieb zákazníkov, než na ničenie súperov. Firmy sa nepúšťajú do konkrétneho závodu s konkrétnymi pravidlami. Firmy si tvoria svoju vlastnú disciplínu a každá firma tvorí inú hodnotu pre zákazníka.

Zničiť nejaký myšlienkový návyk je veľmi ťažké, avšak ešte ťažšie to býva, pokiaľ si vôbec neuvedomujeme, že nejaký takýto navyk máme. To je práve probém sústredenia sa myslenia na konkurenčné usilovanie o to byť najlepší.

Vďaka Michaelovi Porterovi sa pozerám na konkurenciu a stratégiu inak. Pomohol mi rozpoznať firmy, ktoré patria do cenovo konkurenčných odvetví a ktoré majú konkurenčnú výhodu. Každý, kto čítal Buffetta, by si mal prečítať túto knižku od Michaela Portera – (s názvom Jasne a zrozumiteľne), lebo úzko súvisí s tým čo Buffett nazýva Konkurenčná výhoda alebo tzv. priekopa.

Michael tiež opisuje, prečo konkurenčné firmy nikdy nedokážu okopírovať bussiness model inej firmy a ako rozpoznať hodnotovo orientované firmy.

3 thoughts on “Konkurencia – Správny spôsob myslenia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek