Schicht Jelen Mydlo Unilever

Česká rodina, ktorá pomohla založiť Unilever

Každý z nás denne používa minimálne 1 produkt bez toho, aby vedel, že je od svetoznámej firmy Unilever. Táto firma vyrába množstvo produktov od kozmetiky, cez pracie prášky, až po rôzne produkty v kuchyni.

Písať tu dnes ale o produktoch nebudem. je ich viac ako 200 a stále pribúdajú ďaľšie. Stačí ak si doma pozrieme len v kúpeľni alebo v kuchyni produkty ktoré používame a uvidíme logo Unileveru.

Poďme sa pozrieť kúsok do histórie a zistiť kto bola rodina Schicht-ová ktorá pomohla založiť Unilever.

Začalo sa to mydlom

Georg Schicht (1820-1887) – Narodil sa v Rynolticiach neďaleko Liberca. Bol mesiar a neskôr sa rozhodol pre zmenu. V zrelom veku popri mesiarstve sa vyučil za mydlára a požiadal o príslušné povolenie na výrobu. Úrady mu ju udelili v roku 1848 a tento rok je považovaný za vznik firmy Georg Schicht.

Máloktoré podnikanie sa však rozbehne ľahko a ani to Schichtove nepatrilo k výnimkám. Na začiatku sa cela výroba rozbehla v pivnici rodinného domu.

Georgovým receptom na úspech bolo vyhľadávanie lacných surovín a produkcia kvalitného tovaru za nízku cenu.

Zákazníkov preto nepotreboval hľadať a už v roku 1867 sa mohol s rodinou presunúť do väčšieho domu. O pár rokov neskôr samostatnú prevádzku na varenie mydla, z ktorej sa postupne stala továreň.

Keď v roku 1878 prenechal svoj podnik svojim 3 synom, bol slušne zavedený s 10 robotníkmi a 2 úradníkmi a so zázemím tisícok zákazníkov. Továrňu dostali bratia rozdelenú rovných dielom.

Johann Schicht, syn Georga Schichta.

Johann Schicht, jeden z troch synov Georga Schichta sa narodil tiež v Rynolticiach ako jeho otec v roku 1855.

Keďže mal dobrý organizačný talent a vizionárske myšlienky, rýchlo prebral vedienie po smrti svojho otca v roku 1887. Rozhodol sa presunúť výrobu mydla bližšie k železnici a vodnej doprave.

Výrobu presunul do Střekova pri Ústi nad Labem. Od položenia základov až do spustenia prevádzky ubehlo iba pol roka, no Johannovi sa to zdalo veľmi dlho.

To čo nasledovalo sa nedlova nazvať inak ako explózia. Podnik obroskou rýchľosťou rozširoval sortiment a aj výrobu. Vedľa mydla sa začala výroba ztužených potravinárskych tukov, sviečok, glycerínu, vodného skla a ďaľších.

Okrem továrne vybudovali aj elektrárňu, vodáreň a pílu. V roku 1891 si Johann Schicht zaregistroval značku mydla s jeleňom. Nikto nám už ale nepovie, prečo si zvolil práve jeleňa.

V roku 1906 zmenil podnik na akciovú spoločnosť a zomrel v roku 1907. Vedenie firmy prevzal jeho syn Heinrich Schicht.

Pred prvou svetovou vojnou spoločnosť už mala 3500 zamestnancov, ktorí mali k dispozícii moderne vybavenú ambulanciu s doktorom, spoľahlivý systém nemocenského poistenia, sprchy, priestory na oddych, jedáleň a materskú škôlku ale aj wellness.

Nešlo všetko ale stále ako po masle. Prvé problémy prišli s prvou svetovou vojnou v roku 1914 a rozpad monarchie, kde prišli o tri štvrtiny odberateľov. V tom čase investovali veľa peňazí do reklamy svojich produktov a práve jej vďačí mydlo s jeleňom za popularitu.

Koncom 20tych rokov prišla veľká hospodárska kríza s ktorou si Schichtovci poradili vďaka nízkym cenám a vysokej kvalite – veď ľudia sa musia umývať v dobrých aj zlých časoch.

Ekonomická nutnosť a túžba ďalej rozširovať výrobu, ale aj získanie nových zákazníkov v Nemecku viedla ku spojeniu 3 podnikov.

Vznik Unileveru – rok 1930.

V roku 1930 vznikol Unilever fúziou 3 podnikov:

  • Margarine Unie z Holandska
  • Lever Brothers z Veľkej Británie
  • Georg Schicht AG z Československa.

V bývalom Československu pôsobil Unilever v rokoch 1930-1945 v rámci závodov Schicht AG.

Behom druhej svetovej vojny vyrábal závod okrem mydla a rastlinných tukov aj súčiastky zbraní. V roku 1945 bol podnik vyvlastnený a majitelia odišli do zahraničia. Výrobu však ešte nejaký čas spoločne s Čechmi viedli aj nemeckí odborníci.

Schicht Jelen Mydlo Unilever

V roku 1946 bol podnik Schicht AG znárodnený a dostal nové meno Severočeské tukové závody. Tie sa staly súčasťou koncernu Tukového priemyslu. V roku 1990 sa znova osamostatnil ako štátny podnik a o 2 roky sa podnik sprivatizoval a dostal meno Setuza a.s.

Slávne mydlo sa vyrába dodnes. V roku 2005 avšak skoro podľahlo ekologickým požiadavkam. Setuza sa rozhodla výrobu mydla zrušiť, pretože likvidácia odpadov začala byť finančne náročná. Zákazníci však prejavili nevôlu a už o rok neskôr sa výroba znova začala.

Ak má niekto záujem prečítať si 3 výročnú správu firmy Unilever z roku 31.12.1930 môže nájsť na tomto odkaze:

Návrat Unileveru do Čiech

Unilever sa vrátil do Českej republiky v roku 1991 už ako samostatný podnik. Podniká v 3 hlavných kategóriách

  • Potraviny (Rama, Flora, Hela, Perla, Lipton, Knorr, Hellmanns a ďaľšie)
  • Hygienické a kozmetické prípravky (Cif, Domestos, Dove, Signal, Axe, Rexona…)
  • Zmrzlina (Algida, Míša, Magnum, CarteDor)
Unilever produkty 2019

Zdroj: Wikipédia, Unilever history

2 thoughts on “Česká rodina, ktorá pomohla založiť Unilever

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek