Anheuser Busch Inbev Budweriser pivo

Anheuser-Busch – 500 druhov piva a jedna firma

Skoro každý z nás pozná svetoznáme pivo Corona alebo Budweiser, ktoré vyrába firma Anheuser-Busch InBev. Pod túto firmu patrí ďaľších 500 rôznych druhov značiek piva. Poďme sa spolu pozrieť ako sa zrodila táto svetoznáma firma.

V roku 1852 otvoril nemec George Schneider bavorský pivovar na Carondelet Avenue, neskôr známy South Broadway medzi ulicami Dorcas a Lynch v St. Louis v Amerike.

V roku 1860 sa pivovar dostal do finančných problémov a dostal sa do rúk dvom majiteľom. Časť pivovaru odkúpil miestny lekárnik William D’Oench a druhú časť Eberhard Anheuser, výrobca mydla, pôvodom z Nemecka. William D’Oench bol vo firme tichým spoločníkom až do roku 1869, keď predal svoj podiel Adolphusovi Buschovi.

Anheuser Busch Corona Budweiser pivo AB Inbev
Anheuser Busch Corona Budweiser pivo AB Inbev

Eberhard Anheuser (1806-1880) – Pochádzal z Nemecka z mestečka Kreuznach, kde jeho rodičia vlastnili vinicu. V roku 1842 sa spolu so svojimi 2 bratmi presťahoval do Ameriky do Cincinnati kde sa naučil vyrábať mydlá. V roku 1845 sa presťahoval do St. Louis kde začal vyrábať mydlo vo fabrike na mydlá Williama D’Oencha.

V roku 1860 sa podarilo Anheuserovi spolu s Williamom D’Oenchom odkúpiť malý, krachujúci bavorský pivovar a zmenil meno na Eberhard Anheuser and Company. Williama D’Oench bol v tejto firme iba tichý spoločník, čiže nerozhodoval.

Anheuser mal veľa kamarátov a jeden z nich bol aj jeho dodávateľ surovín Adolphus Busch. Anheuserova dcéra Lilly sa neskôr aj oženila s Adolphusom Buschom.

Eberhard Anheuser zomrel v roku 1880 po dlhom boji s rakovinou hrdla.

Napriek vypuknutiu občianskej vojny zostal pivovar konkurencieschopný, vďaka ležiaku ktorý vyrábali a nebol zakázaný armádou únie, kým tvrdé likéry boli.

Adolphus Busch (1863-1913) sa narodil dedinke v Kastel neďaleko Mainzu v Nemecku. Bol dvadsiatym prvým dieťaťom, ktoré sa narodilo Ulrichovi Buschovi, úspešnému podnikateľovi a štrnáste dieťa s druhou manželkou Barbarou Pfeifer Buschovou.

Anheuser Busch Corona Budweiser pivo AB Inbev

Vďaka bohatému otcovi dostal kvalitné vzdelanie v Nemecku a nakoniec aj v Belgicku v tom čase na prestížnej Collegiate Institute of Brussels. Neskôr začal pracovať u svojho otca na píle a potom odišiel pracovať do lodenice v Kolíne, kde sa veľa naučil o obchodovaní.

Busch emigroval do St. Louis v roku 1857 po vypočutí mnohých príbehov o obchodných príležitostiach v Amerike. St. Louis bolo hlavným cieľom nemeckých prisťahovalcov v 19. storočí. Keďže mal veľa súrodencov, nečakal že zdedí po otcovi veľký majetok a preto sa vydal vlastnou cestou. Aj keď začal ako čistič okien, jeho tvrdá práca a inteligencia vzbudila pozornosť u viacerých miestnych.

V roku 1861 sa oženil s Lilly Anheuserovou s dcérou Eberharda Anheusera, ktorý vlastnil pivovar. Po svadbe začal pracovať ako predavač v jeho pivovare. V roku 1869 odkúpil podiel v spoločnosti od Williama D’Oencha a stal sa tak spolumajiteľom.

Adolphus Busch zomrel v roku 1913 a zanechal majetok v hodnote 60 miliónov dolárov. Na pohreb prišlo tisíce ľudí, ktorí sa s ním chceli rozlúčiť a bolo objednaných 25 plne naložených kamiónov kvetov.

Anheuser Busch Corona Budweiser pivo AB Inbev

Vznik Anheuser-Busch

V roku 1840 ešte pred príchodom Anheusera nebolo pivo v meste veľmi známe. Ľudia požívali hlavne whisky a rôzne mušty, vďaka nízkej cene. V meste fungovalo vtedy iba 6 pivovarov, pričom žiadny z nich nebol schopný vyvariť viac ako 25 sudov piva.

Mesto malo v tom čase 2 prírodné zdroje nevyhnutné na výrobu piva. Bola to veľká rieka Mississipi, ktorá zabezpečovala dostatok vody a mesto malo mnoho jaskýň, ktoré by udržali pivo v chlade.

Vlna prisťahovalcov z Nemecka v najbližších 10 rokoch priniesla aj chuť na pivo. Najmä jeden typ piva – Ležiak sa stal obľúbeným druhom. St. Louis bolo výborné miesto na varenie Ležiakov, práve pre lacné možnosti skladovania, čo bolo potrebné na jeho výrobu.

Anheuser Busch Corona Budweiser pivo AB Inbev

Pivovar Anheuser bolo prvým pivovarom, ktorý používal pasterizáciu na udržanie čerstvého piva. Firme sa darilo a postupne rozširovala svoju výrobu piva z 31.500 barelov v roku 1875 na viac ako 200.000 barelov v 1881.

V roku 1877 ako prvá firma na svete, vlastnila flotilu 40 chladiarenských železničných vozňov na prepravu piva. Na zefektívnenie prevádzky chladiarenských vozňov založila firma v roku 1878 spoločnosť St. Louis Refrigerator Car Company. Táto firma bola poverená výrobou, predajom a prenájmom chladiarenských vozidiel a v roku 1887 železničnú firmu na prepravu piva Manufacturers Railways Company, ktorá fungovala až do roku 2011.

Anheuser Busch Corona Budweiser pivo AB Inbev

V 70 rokoch 19 storočia cestoval Busch po Európe a sledoval zmeny v pivovarníckych metódach, ktoré v tom čase prebiehali. Zaujal ho najmä úspech Plzeňského piva vareného v Českých Budejoviciach.

V roku 1876 predstavil pivovar v Amerike nové pivo Budweiser, ktoré nieslo známku prémiového piva. Začali sa vyrábať rôzne prezentačné výrobky ako otvárače na flaše, podpivníky, vývrtky, kalendáre, vreckovky a pohľadnice. Toto pivo sa čoskoro stalo s národnou značkou.

V roku 1879 zmenila firma názov na Anheuser-Busch Brewing Company.

Anheuser Busch Corona Budweiser pivo AB Inbev

Prohibícia v Amerike

Na prelome 20 storočia firma pokračovala v rozširovaní svojich výrobných kapacít aby udržala krok s dopytom. V roku 1905 postavila nový sklad v St. Louis a do roku 1907 vyrobila takmer 1,6 milióna barelov piva.

Vláda tlačila čoraz viac na zákaz alkoholu a preto Anheuser-Busch využila možnosti a začala vyrábať aj nealkoholické nápoje. Najúspešnejší bol nápoj Bevo, bezalkoholový sladový nápoj, ktorý predstavili v roku 1908.

V roku 1920 nastala v Amerike prohibícia, čiže zákaz pitia alkoholu. Predaj všetkých druhov alkoholu od firmy Anheuser-Busch sa zastavil. Firma ale dokázala prežiť vďaka svojej rade nealkoholických nápojov, sladových extraktov a pivovarských kvasníc a zmrzline. Úplný zákaz alkoholu v Amerike trval do roku 1933.

Anheuser Busch Corona Budweiser pivo AB Inbev
Výtlačok novín z roku 1933.

V roku 1957 sa firma stala najväčším výrobcom piva v Amerike. Dnes táto firma vlastní obrovské portfólio značiek z celého sveta. V Čechách k ním patrí napríklad Budejovický Budvar. Firma zväčšuje svoje portfólio odkupom menších pivovarov, potom zvýši výrobu a následne urobí marketing značky.

Zdroj: AB InBev, Missouri history archive

Páčil sa ti článok? Ukáž ho kamarátom!

Podobné články…

Procter and Gamble – 182 rokov stará firma, ktorú spojili 2 sestry

Česká rodina, ktorá pomohla založiť Unilever

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa aj ty na odber noviniek